Esselamualeykum we Ahmetullahi we berekatühü. Elhamdülillahi Rabbi‘l alemin wel akibetünlil muttakin welaudwane illa alezzalimin. Wesselatü wesselamu ala seyyidina Muhammed’in we alaalihi we sahbihi wesellim.  Öncelikle tüm İslam aleminin Ramazan’ı şeriflerini tebrik eder ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Sevgili dostlar malum bugün Ramazan’ın birinci günü bizlere bu zemini hazırlayan bu imkânı sağlayan sevgili dostum Denge Gazetesinin sahibi Sayın Bekir Salıcı beyefendiye ve Sayın Hacı Salıcı beyefendi ve ekibine sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Sevgili dostlar yeniden bizleri bu mübarek aya kavuşturan Rabbimize hamdü senalar olsun. Ramazan çok bereketli nimeti bol ve her saniyesi bir fırsat olan mübarek ramazan ayıdır. Peygamberimiz aleyhi selatü vesellem bu aya çok önem vermektedir. Allahu Teala, Ayet-Kerime de şöyle buyuruyor,” Ey iman edenler oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi Allah’a karşı gelmekten sakınınız diye size de farz kılındı” (Bakara Suresi. 183.)

Sevgili dostlar anlaşıldığı gibi ilk insan adem aleyhisselam‘dan günümüze kadar tüm insanlık tüm Müslümanlar tüm Allah yolunda gidenlere oruç farz kılındığı gibi bizlere de farz kılmış.

Oruç yalnız mideyi terbiye etmek değildir malumunuz bedeni terbiye mali terbiye nefsi terbiye ahlakı terbiye ve daha nice nice güzellikleri içinde barındıran Rabbimizden bize sunulan bir fırsat ayıdır. Peygamberimiz (SAV) Birçok hadislerin de Ramazan’dan bahsederken sevapları bire bin olarak müjdelemiştir. (Bire 1000) olarak   yüce Rabbimiz bizlere bu fırsatı sunmuş ve ihlaslı bir şekilde Allahu Teala iman ederek ona sığınarak bu mübarek ayı ihya edene büyük mükafatlar vardır.  Sevgili dostlar, dinimiz sevgi kardeşlik barış huzur yardımlaşma ve kısacası yeryüzündeki tüm güzellikleri içinde barındıran bir mübarek dindir. Rabbim gerçek İslam ve kuranı bir terbiyeyi cümlemize nasip etsin, inşallah böyle bir fırsatı bize sunan Rabbimize hamdü senalar olsun. Bizlere düşen biraz önce de saydıklarım birbirimize karşı nefsimize karşı ailemize karşı çevremize karşı bir fırsat ayı bir mağfiret ayı bir tövbe ayıdır bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım, bazen ticarette bir müşteri gelir öyle bir kar bırakır ki seni bir ay ayakta tutar bu mübarek ayın ticareti de böyle bir şey. Sevgili dostlar özellikle bu mübarek gün ve gecelerin anlam ve önemleri çok derin çok faydalı ve büyük bir fırsattır inşallah hep beraber değerlendireceğiz sevgili dostlar ramazan ile ilgili Ebu hüreyre‘den rivayetle Resulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu.; “Kim inanarak ve sevabını da Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari ve Müslim).  Sevgili dostlar böyle bir müjde böyle bir fırsatı kaçırmayalım. Allah’ın izniyle beraber değerlendirelim inşallah. Allahü Teala şöyle buyurur; “Ramazan ayı içinde insanlara doğru yolu gösteren doğru ile yanlışı birbirinden ayırıp açıklayan bir rehber olmak üzere Kur’an’ın indirildiği aydır sizden kim o aya erişirse oruç tutsun hasta olan veya seferde bulunan tutmadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun Allah sizin için kolaylık ister zorluk istemez sayıyı tamamlamanızı ve size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı tekbir etmenizi ister umulur ki şükür edersiniz” (Bakara 185).Yüce Rabbimizin bu güzel müjdesi ve Resulullah sallallahu aleyhi vesellem’in bize bu önerisi güzel kurtuluşlarımıza vesile olur inşallah. Ramazan’ın gecesi rahmet, gündüzü selamet insana zarafet kâinata berekettir, bereketinden faydalanmak dileğiyle Allaha emanet olun selam ve dua ile.