Evet pandemi sürecinden sonra da halen büyüyen online alışverişlere her mağaza gerek kendi kurumsal site ve uygulamalarından gerek se mobil ve satış içerikli mağazaların olduğu sitelerde satışlara devam ediyor ve bu satışlar şu an daha da tercih edilebilir duruma geldi.

Evden çıkmadan hatta oturduğun koltuktan kalkmadan deterjan da sipariş edebilirsin, hamburger de mobilya takımı da… Tek tek mağaza, market gezmeden önüne saniyeler içinde pek çok seçenek sıralayan e-ticaret siteleri sayesinde artık alışveriş yapmak çok kolay ve hızlı. Özellikle covid-19 pandemi sürecinde tüm dünya insanlığı olarak pekiştirdiğimiz internet alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler de yok değil elbette. Özellikle kurumsal satıcıların sitelerinden yapılan alışverişlerin daha güven taşıdığı açık ama diğer satış sitelerinde de dikkat edilecek hususlara riayet edildiğinde sorun çıkmıyor. Birkaç adım araştırma size satıcının güven arz etmesi ile ilgili ön bilgi verip, alışverişinizi ve daha sonrasını kolaylaştırabiliyor. Uzmanların önerdiği birkaç ipucuna göz atalım;

Online alışveriş yaparken ilgili sitenin üyesi olsan veya olmasan bile ürüne sahip olabilmek için adını, soyadını, email adresini, telefon numaranı, kredi kartı bilgilerini ve teslimat için adresini belirtmen gerekiyor. Her biri ayrı öneme sahip kişisel bilgilerinin bu alışveriş esnasında korunduğundan, farklı kaynaklarla paylaşılmadığından emin olman gerekir.

İnternetten alışveriş yaparken normal şartlarda zaten tercih ettiğin markaların mağazalarına yönelmelisin. Kalitesinden ve güvenilirliğinden emin olduğun gıda, tekstil, teknoloji, ev eşyası, aksesuar, kitap, kırtasiye vb. sektörlerin web sitelerinden alışveriş yapabilirsin.

Çok sayıda kullanıcısı olan, müşteri hizmetleri ve iletişim bilgileri olan web sitelerinden alışveriş yapmak az bilinen, duyulmamış web sitelerine oranla çok daha güvenlidir.

Şimdilerde pek çok marka kendi mobil uygulamasını da oluşturduğu için bu süreçte alışveriş deneyimini konforlu hale getirebilirsin. Eğer yine de endişelerin var ise, web sitesi ve marka hakkındaki internet kullanıcılarının yorumlarını paylaşan forum sitelerine göz atabilirsin.”  Uzmanların deneyimlenmiş bu gibi tavsiyelere uyarak daha güvenli ve alışveriş sonrası iade gibi seçeneklerin daha kolay olacağı süreci sağlayacak güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak gerekiyor. İyi hafta sonları dilerim.