Fortune, her sene yayınladığı dünyanın en beğenilen şirketleri listesini yayınladı. Apple ise listenin yine zirvesinde yer alıyor. shıftdelete.nete yer alan habere göreBuna göre Apple tam 17 yıldır en beğenilen şirket konumunda. Ancak Apple buna rağmen listede kan kaybetti. Peki ama listenin ilk onunda hangi şirketler var?

İşte dünyanın en beğenilen ilk on şirketi

Fortune her sene olduğu gibi bu sene de araştırmada Korn Ferry ile birlikte hareket etti. Korn Ferry, üst düzey yönetici arama, yerleştirme ve danışmanlık verme gibi önemli işlevlere sahip bir danışmanlık firması. Buna göre şirket ilk 50 firmayı seçmek için 3720 üst düzey yöneticiden en beğendikleri şirketleri, yatırım değeri, yönetim kalitesi, sosyal sorumluluk gibi çeşitli kategorilerde derecelendirmeleri istedi.

Yapılan sıralamada dünyanın en beğenilen şirketi Apple oldu. Buna göre firma tam 17 yıldır bu listenin zirvesinde yer alıyor. Ancak geçen sene 10 üzerinden 8,65 puan alan Apple, bu sene 8,16 puan ortalamasına sahip.

Dünyanın en beğenilen şirketi, en beğenilen şirket, fortune en beğenilen şirket, dünyanın en beğenilen on şirketi

İkinci sırada ise Apple’ı her yerde takip eden zaman zaman geçen Microsoft yer alıyor. Amazon ise geçen sene ikinciydi ve bu sene yerini Microsoft’a kaptırdı. Amazon’un üçüncü sırada yer aldığı listede ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın CEO’su olduğu Berkshire Hathaway ise dördüncü sırada.

Listede dünyanın en büyük bankası olan JPMorgan Chase yerini aldı. Altıncı sırada ise Costco perakende market zinciri yer alıyor. Google yani Alphabet ise bu listede ancak yedinci olabildi. Nvidia ise yapay zeka işlemcileri atılımı sayesine ilk defa listede ilk ona girmeyi başardı.

Fortune, bildiğiniz gibi hem Türkiye’de hem de dünyada en değerli 500 şirket listeleri de hazırlıyor. Ancak Fortune dünyanın en beğenilen şirketi araştırması, şirketlerin mali gücünden bağımsız bazı değerlere odaklı şekilde yapılıyor.

Fortune bu anlamda şirketleri yenilikçilik, yönetim kalitesi, sosyal sorumluluk, kurumsal varlıkların kullanımı, finansal sağlamlık, ürün ve hizmetlerin kalitesi ve küresel rekabet gücü gibi niteliklere göre puanlıyor. Puanlama tüm bu değerlerin meydana gelen kategorilere bölünüyor. Apple ise her kategoride listenin başında yer almayı başardı.