Gaziantep’te geçtiğimiz günlerde basına duyurulan "Bakkal Kart" uygulaması kapsamında hayırseverlerin desteği ile vatandaşlara ulaştırılan kartların dağıtımı devam ederken Vali Kemal Çeber, Vali Yardımcısı Bülent Uygur, ŞehitkamilKaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmet Özcan ve Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Vakkas Katırlı ile birlikte şehirde projenin uygulandığı bakkalları ziyaret etti.  

Gaziantep' te Ramazan Ayı' nda ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak ve aynı zamanda mahalle bakkallarından alışverişeteşvik etmek için Gaziantep Valiliği tarafından başlatılan "Bakkal Kart" uygulaması ile ihtiyaç sahibi aileler dağıtılan kartlarla ilk alışverişlerini yaptı.

“Projeye diğer illerden de yoğun ilgi” 

Bugün ilk alışverişlerini yapan vatandaşları bakkalda ziyaret eden Gaziantep Valisi Kemal Çeber, basına yaptığı açıklamalarda projenin diğer illerden de yoğun ilgi gördüğünü, bu çalışmayla hem vatandaşın hem esnafın desteklendiğini söyledi.

Gaziantep Valiliği’nin bütçesiyle alınan kartlara ek olarakhayırseverlerinde büyük destekte bulunduğunu ifade eden Çeber sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yıl Gaziantep'te Büyükşehir Belediyesiyle beraber aile yılı ilan ettik. Aile kültürü içerisinde de Gaziantep ailesi olarak mahalleler bunun en önemli temellerinden birisi ve mahalle deyince de ilk akla gelen bakkal amca, bakkal abi, teyze. O proje kapsamında ekonomik olarak da bazı sıkıntıların konuşulduğu şu dönemde bakkal kardeşlerimizi de desteklemiş oluyoruz. Tespit ettiğimiz mahallelerde dezavantajlı vatandaşlarımıza biz bakkal kartlarını veriyoruz.” dedi

Projenin ilk olarak Valilikte kendi oluşturdukları 25 milyon liralık bütçe ile başladıklarını, bunun da 50 bin karta tekabül ettiğini ve bunları dağıttıklarını aktaran Çeber, "Arkasından hayırseverlerimizin yoğun ilgisi oldu. Onlar aracılığıyla da şu ana kadar 20 bin üzerinde kart aldık ve almaya da devam ediyoruz, Gaziantep'in hayırseverleri çok vefakardır, kadirşinastır. Toplamda 75 bine yaklaşan bakkal kart dağıttık. Bu da 35 milyon liranın üstünde bir bütçeye tekabül ediyor. Bu da bakkal kardeşlerimin kasalarına giren paralara, berekete dönüşüyor. Biraz önce bakkal karttan istifade eden vatandaşlarımızla bende sohbet ettim, onlarında memnuniyetlerini aldım." diye konuştu.

29 Ekim Mahallesinde bakkallık yapan Hasan Kurtoğlu da çalışmadan dolayı emeği geçenlere teşekkür ederek, "İşlerimiz biraz durgundu bize de faydası oldu. Vatandaş da biz de çok memnunuz." ifadelerini kullandı.

Vali Kemal Çeber, bakkal ziyaretinde vatandaşlarla sohbet ederek ziyaretini sonlandırdı.