Köse, yaptığı açıklamada, “Yerel seçimler sonrası, belediye Geri Bildirimbaşkanlıklarına yönelik iyi niyet ve tebrik mesajı içeren, daha da önemlisi, 5393 sayılı belediye kanunun 76. maddesine istinaden seçildikleri il ya da ilçelerde kent konseyi kurmaları ve kent konseylerini çalışmalarına dahil etmeleri için bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu vesile ile şimdiden şehrinde Kent Konseyi bulunmayan tüm Belediye Başkanlarımızı da yeni dönemde kent konseyi kurmaya davet ediyoruz. Bu daveti yaparken, Birlik Yönetimi ve üyeleri olarak şehirlerimizin kalkınması ve gelişmesi adına, merkezi yönetim ve yerel yönetimlerle birlikte çalışmaya ve toplumsal katılımı güçlendirmeye kararlı olduğumuzu da vurgulamak istiyoruz” dedi.

KENT KONSEYİ OLARAK ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Köse, Kent konseyi olarak çalıştay yapacaklarını da belirterek, “Kent konseylerinin etkinliğini artıracak ve yerel demokrasiye katkı sağlayacak çalıştay ile, katılımcıların görüşleri alınacak, yönetmeliğin güncellenmesi ve iyileştirilmesi yönünde adımlar atılacaktır. Yönetmelikteki sorunların tespiti ve çözümü ile birlikte kent konseylerinin işlevselliği daha da artacaktır” dedi.

SEÇİM DEMOKRATİK VE ADİL ORTAMDA GERÇEKLEŞSİN

GENÇ GİRİŞİMCİLERİN FİKİRLERİ, İSTASYON GAZİANTEP’TE HAYATA GEÇİRİLİYOR GENÇ GİRİŞİMCİLERİN FİKİRLERİ, İSTASYON GAZİANTEP’TE HAYATA GEÇİRİLİYOR

Köse şunları söyledi: “Bugün birliğimizin ilk yönetim kurulu toplantısında, özellikle yerel seçimler ve seçim sonrası süreç ile ilgili önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Yerel seçimler, demokrasinin temel taşlarından biridir ve şehirlerimizin geleceğini şekillendirme noktasında büyük öneme sahiptir. Birlik olarak temennimiz; bu önemli sürecin, demokratik değerlere uygun ve adil bir ortamda gerçekleşmesi yönündedir. Her vatandaşın özgür iradesini ifade edebileceği, adayların ve partilerin eşit fırsatlara sahip olduğu, demokrasimizin güçlenmesine ve toplumsal barışın pekişmesine katkı sağlayacak bir seçim süreci geçirmeyi ümit ediyoruz.”

KENT KONSEYİ KURMAYA DAVET EDİYORUZ

Yerel seçimler sonrası, belediye başkanlıklarına yönelik iyi niyet ve tebrik mesajı içeren, daha da önemlisi, 5393 sayılı belediye kanunun 76. maddesine istinaden seçildikleri il ya da ilçelerde kent konseyi kurmaları ve kent konseylerini çalışmalarına dahil etmeleri için bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu vesile ile şimdiden şehrinde Kent Konseyi bulunmayan tüm belediye başkanlarımızı da yeni dönemde kent konseyi kurmaya davet ediyoruz. Bu daveti yaparken, Birlik Yönetimi ve üyeleri olarak şehirlerimizin kalkınması ve gelişmesi adına, merkezi yönetim ve yerel yönetimlerle birlikte çalışmaya ve toplumsal katılımı güçlendirmeye kararlı olduğumuzu da vurgulamak istiyoruz

“KENT KONSEYİ OLARAK ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Kent konseyi yönetmeliğini ele almak üzere yerel yönetimler genel müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yapmayı planladığımız çalıştay kapsamında gerek yerel yönetimler gerekse kent konseyi temsilcileriyle bir araya gelerek, yönetmelikteki sorunları detaylı bir şekilde ele alacağımızın ve çözüm önerileri üreteceğimizin müjdesini de burada vermek istiyoruz. Kent konseylerinin etkinliğini artıracak ve yerel demokrasiye katkı sağlayacak çalıştay ile, katılımcıların görüşleri alınacak, yönetmeliğin güncellenmesi ve iyileştirilmesi yönünde adımlar atılacaktır. Yönetmelikteki sorunların tespiti ve çözümü ile birlikte kent konseylerinin işlevselliği daha da artacaktır”

TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU;

Sedat Köse- Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı ve Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri,

Burak Taştan- Ardahan Kent Konseyi,

Halil İbrahim Yılmaz- Ankara Kent Konseyi Başkanı,

Hasan Soygüzel - Yalova İl Genel Meclisi,

Necati Binici - Gaziantep Kent Konseyi,

Nevide Kimyon - Hatay Kent Konseyi Başkanı,

Nuray Akçasoy - Eskişehir Kent Konseyi Başkanı,

Mürsel Sabancı - Balıkesir Kent Konseyi Başkanı,

Rüstem Septioğlu- Elazığ Kent Konseyi Başkanı.