Dünya genelinden yıllık 168 milyon dolarlık halı ithal eden Hindistan bu miktarın 20 milyon dolarlık kısmını Türkiye’den ithal ediyor. Başarılı bir organizasyonla sektör tanıtım gerçekleştireceklerini ifade eden GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan, heyetin 25 Şubat Pazar günü Hindistan’a hareket edeceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan Hindistan’ı mercek altına alacak olan Gaziantepli halıcılar 25 Şubat 2 Mart 2024 tarihleri arasında Hindistan’a yönelik Ticaret Bakanlığı desteğiyle Hindistan Sektörel Ticaret Heyeti düzenliyor. Hindistan ziyaretiyle ilgili bütün hazırlıkların tamamlandığını açıklayan GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan yaklaşık 40 kişilik bir heyetle gerçekleştirilecek olan ziyaretin olumlu sonuçlanacağına inandıklarını ifade ederek “Hindistan dünya nüfusunun en kalabalık ülkesi. 1 milyar 412 milyon nüfusa sahip olan Hindistan’ın yıllık hali ithalatı dünya genelinden 168 milyon dolardır. Türkiye bu ülkeye yıllık ortalama 20 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirmektedir. Ticaret Bakanlığımız tarafından yürütülen Uzak Ülkeler projesi kapsamında 2024 yılında GAHİB olarak ilk ziyaretimizi 25 Şubat-2 Mart 2024 tarihleri arasında Hindistan’a gerçekleştireceğiz. Hindistan Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında heyetimiz öncelikle Yeni Delhi’ye giderek burada Hindistan’ın en büyük ithalatçı firmalarıyla firma temsilcilerimiz için organize edilen BB görüşmeleri gerçekleştirilecek. Diğer taraftan ziyaret kapsamında Hindistan’ın en büyük ithalat firmalarına yönelik firma ziyaretlerinin yanı sıra Pazar araştırmaları da yapılacak. Yeni Delhi’deki temaslarımızın ardından heyetimiz Mumbai’ye hareket ederek burada düzenlenecek BB görüşmeleri ve firma ziyaretlerinin ardından 2 Mart 2024 tarihinde Türkiye’ye dönecektir” dedi.  Hindistan’da ayrıca İstanbul’da düzenlemeye başladığımız CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’nın tanıtımı da yapılarak fuara daha fazla Hintli katılımcı ve ziyaretçinin gelmesi sağlanacak. Bu kapsamda çok sayıda Hintli kurum ve kuruluşla da yüz yüze ziyaret ve toplantı yapılması planlandı. 

Halı İhracatçılarının 2024 Yılı Yurt Dışı Tanıtımları Yoğun Olacak  

Gaziantep’ten en fazla ihraç edilen ürünleri arasında ilk sırada yer alan halı ihracatının arttırılması ve sektörün hak ettiği yere gelebilmesi için halı ihracatçılarının 2024 yılı boyunca birçok ülkeye yönelik sektörel ticaret heyetleri düzenleyeceğini de ifade eden Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan yaptığı değerlendirmede “Gerek ülkemiz gerek Gaziantep için büyük önem taşıyan halı sektörü direk ve dolaylı yollardan yaklaşık olarak 300 bin insan için iş sahası olma özelliği gösteren dev bir sektör. Üretim kapasitemiz çok yüksek. Dünyanın en kaliteli makine halılarını üretiyoruz. Üretim bakımından dünya makine halı üretiminin %72’si ülkemizde ve dolayısıyla Gaziantep’te üretiliyor. En büyük hedefimiz halılarımızı dünya piyasalarında hak ettiği fiyatlarla satabilmek ve ülke ekonomisine daha yüksek katkılar sağlamak. Sahip olduğumuz pazarlardaki payımızı arttırarak korurken yeni pazarlar sektörümüzün geleceği için büyük önem taşıyor. Ticaret Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen Uzak Ülkeler projesi kapsamında bizler de 2024 yılında dünyanın birçok kıtasına yönelik Sektörel Ticaret Heyetleri organize edeceğiz. 2024’ün ilk sektörel ticaret heyetini Hindistan’a yönelik seçtik. Burada çok ciddi bir Pazar var ve bizler bu pazardaki payımızı arttırmak istiyoruz. Hindistan ziyaretimizde bu ülke insanlarının kültürlerini, sektörümüzle ilgili beklenti ve taleplerini de yakından görme şansı yakalayacağız” dedi. Ticaret Bakanlığı desteğiyle GAHİB tarafından düzenlenen Hindistan Sektörel Ticaret Heyeti 25 Şubat 2024 pazar günü Gaziantep’ten Yeni Delhi’ye hareket edecek.