Futbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Milyonlarca insan, farklı ülkelerden, kültürlerden ve yaş gruplarından futbolu izler, oynar ve tutkuyla takip eder. Futbolun bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri de, sahada gösterdikleri performans, yetenek, karakter ve karizma ile hayranlık uyandıran futbolculardır. Peki, dünyanın en iyi futbolcusu kimdir? Bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur, ancak bazı futbolcuların diğerlerinden daha fazla öne çıktığı ve tarihe iz bıraktığı bir gerçektir. Bu makalede, dünyanın en iyi futbolcuları hakkında bir liste yapmaya çalışacağız.

Listemizi oluştururken, şu kriterleri dikkate aldık:

Futbolcu, kariyeri boyunca hangi kulüp ve milli takımlarda oynamıştır?

Futbolcu, hangi başarılar ve ödüller kazanmıştır?

Futbolcu, hangi pozisyonda oynamıştır ve hangi özelliklere sahiptir?

Futbolcu, futbol tarihine ve kültürüne nasıl bir katkı sağlamıştır?

Bu kriterlere göre, dünyanın en iyi futbolcuları listemiz şöyle:

10. Zinedine Zidane

Zinedine Zidane, Fransız futbolcudur. 1972 yılında Cezayir asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Futbola Cannes kulübünde başlamış, daha sonra Bordeaux, Juventus ve Real Madrid gibi dev kulüplerde oynamıştır. Fransa milli takımı ile 1998 Dünya Kupası ve 2000 Avrupa Şampiyonası’nı kazanmıştır. 2006 Dünya Kupası finalinde İtalya’ya karşı kafa atarak kırmızı kart görmesi, kariyerinin en tartışmalı anı olmuştur. Zidane, orta saha pozisyonunda oynamış, teknik, zeki, yaratıcı ve lider bir oyuncu olarak tanınmıştır. Topu ayağına yapıştıran, rakiplerini çalımlayan, mükemmel paslar atan ve güçlü şutlar çeken bir futbolcuydu. Zidane, futbol tarihine damga vuran ve pek çok futbolcuya ilham veren bir efsanedir. FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildiği 1998, 2000 ve 2003 yılları da dahil olmak üzere birçok ödül ve unvan kazanmıştır.

9. Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo, Portekizli futbolcudur. 1985 yılında Madeira adasında dünyaya gelmiştir. Futbola Sporting Lizbon kulübünde başlamış, daha sonra Manchester United, Real Madrid ve Juventus gibi dev kulüplerde oynamıştır. Portekiz milli takımı ile 2016 Avrupa Şampiyonası ve 2019 Uluslar Ligi’ni kazanmıştır. Ronaldo, forvet pozisyonunda oynamış, hızlı, çevik, güçlü ve atletik bir oyuncu olarak tanınmıştır. Rakiplerini çalımlayan, uzak mesafeden şut atan, kafa vuruşları yapan ve penaltıları gole çeviren bir gol makinesiydi. Ronaldo, futbol tarihinin en çok gol atan ve en çok ödül kazanan futbolcularından biridir. FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildiği 2008, 2013, 2014, 2016 ve 2017 yılları da dahil olmak üzere birçok ödül ve unvan kazanmıştır.

8. Ronaldo

Ronaldo, Brezilyalı futbolcudur. 1976 yılında Rio de Janeiro’da dünyaya gelmiştir. Futbola Cruzeiro kulübünde başlamış, daha sonra PSV, Barcelona, Inter, Real Madrid, Milan ve Corinthians gibi dev kulüplerde oynamıştır. Brezilya milli takımı ile 1994 ve 2002 Dünya Kupası’nı kazanmıştır. 2002 Dünya Kupası’nda sekiz gol atarak gol kralı olmuştur. Ronaldo, forvet pozisyonunda oynamış, hızlı, çevik, teknik ve bitirici bir oyuncu olarak tanınmıştır. Rakiplerini çalımlayan, kalecileri avlayan, sol ve sağ ayağıyla gol atan ve son vuruşlarda soğukkanlı olan bir futbolcuydu. Ronaldo, futbol tarihinin en çok gol atan ve en çok sevilen futbolcularından biridir. FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildiği 1996, 1997 ve 2002 yılları da dahil olmak üzere birçok ödül ve unvan kazanmıştır.

7. Franz Beckenbauer

Franz Beckenbauer, Alman futbolcudur. 1945 yılında Münih’te dünyaya gelmiştir. Futbola Bayern Münih kulübünde başlamış, daha sonra Hamburg ve New York Cosmos gibi kulüplerde oynamıştır. Almanya milli takımı ile 1972 Avrupa Şampiyonası ve 1974 Dünya Kupası’nı kazanmıştır. 1974 Dünya Kupası’nda kaptan olarak kupayı kaldırmıştır. Beckenbauer, savunma pozisyonunda oynamış, teknik, zeki, lider ve oyun kurucu bir oyuncu olarak tanınmıştır. Savunmadan hücuma çıkan, paslar atan, şutlar çeken ve takımını yönlendiren bir futbolcuydu. Beckenbauer, futbol tarihinin en başarılı ve en etkili futbolcularından biridir. FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildiği 1972 ve 1976 yılları da dahil olmak üzere birçok ödül ve unvan kazanmıştır.

6. Alfredo Di Stefano

Alfredo Di Stefano, Arjantinli futbolcudur. 1926 yılında Buenos Aires’te dünyaya gelmiştir. Futbola River Plate kulübünde başlamış, daha sonra Millonarios, Real Madrid ve Espanyol gibi kulüplerde oynamıştır. Arjantin, Kolombiya ve İspanya milli takımlarında forma giymiştir. Real Madrid ile beş kez Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazanmıştır. Di Stefano, forvet pozisyonunda oynamış, teknik, güçlü, yaratıcı ve çok yönlü bir oyuncu olarak tanınmıştır. Di Stefano, gol atmanın yanı sıra, takım arkadaşlarına asist yapan, orta sahada oyun kuran ve savunmada yardım eden bir futbolcuydu. Di Stefano, futbol tarihinin en çok gol atan ve en çok kupayı kaldıran futbolcularından biridir. FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildiği 1957 ve 1959 yılları da dahil olmak üzere birçok ödül ve unvan kazanmıştır.

5. Michel Platini

Michel Platini, Fransız futbolcudur. 1955 yılında Lorraine’de dünyaya gelmiştir. Futbola Nancy kulübünde başlamış, daha sonra Saint-Etienne, Juventus ve Fransa milli takımında oynamıştır. Fransa milli takımı ile 1984 Avrupa Şampiyonası’nı kazanmıştır. 1984 Avrupa Şampiyonası’nda dokuz gol atarak gol kralı olmuştur. Platini, orta saha pozisyonunda oynamış, teknik, zeki, yaratıcı ve golcü bir oyuncu olarak tanınmıştır. Serbest vuruşlarda, penaltılarda ve uzak mesafeden şutlarda ustalaşmış bir futbolcuydu. Platini, futbol tarihinin en çok gol atan ve en çok saygı duyulan futbolcularından biridir. FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildiği 1983, 1984 ve 1985 yılları da dahil olmak üzere birçok ödül ve unvan kazanmıştır.

4. Diego Maradona

Diego Maradona, Arjantinli futbolcudur. 1960 yılında Buenos Aires’te dünyaya gelmiştir. Futbola Argentinos Juniors kulübünde başlamış, daha sonra Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell’s Old Boys gibi kulüplerde oynamıştır. Arjantin milli takımı ile 1986 Dünya Kupası’nı kazanmıştır. 1986 Dünya Kupası’nda İngiltere’ye karşı attığı “Tanrının Eli” ve “Yüzyılın Golu” olarak adlandırılan goller, futbol tarihinin en unutulmaz anlarından biridir. Maradona, forvet pozisyonunda oynamış, teknik, çevik, yaratıcı ve lider bir oyuncu olarak tanınmıştır. Topu ayağına yapıştıran, rakiplerini çalımlayan, mükemmel paslar atan ve gol atan bir futbolcuydu. Maradona, futbol tarihinin en çok sevilen ve en çok tartışılan futbolcularından biridir. FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildiği 1986 yılı da dahil olmak üzere birçok ödül ve unvan kazanmıştır.

3. Lionel Messi

Lionel Messi, Arjantinli futbolcudur. 1987 yılında Rosario’da dünyaya gelmiştir. Futbola Newell’s Old Boys kulübünde başlamış, daha sonra Barcelona kulübüne transfer olmuştur. Barcelona ile birlikte pek çok başarı ve kupa kazanmıştır. Arjantin milli takımı ile 2014 Dünya Kupası’nda final oynamış, ancak Almanya’ya kaybetmiştir. Messi, forvet pozisyonunda oynamış, teknik, çevik, yaratıcı ve golcü bir oyuncu olarak tanınmıştır. Rakiplerini çalımlayan, paslar atan, serbest vuruşlarda gol atan ve sol ayağıyla harikalar yaratan bir futbolcuydu. Messi, futbol tarihinin en çok gol atan ve en çok ödül kazanan futbolcularından biridir. FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildiği 2009, 2010, 2011, 2012, 2015 ve 2019 yılları da dahil olmak üzere birçok ödül ve unvan kazanmıştır. 2021 yılında, Barcelona ile sözleşmesi sona eren Messi, yeni bir takım aramaya başlamıştır. Birçok kulübün ilgisini çeken Messi, Fransa’nın Paris Saint-Germain (PSG) kulübüyle anlaşmıştır. PSG ile iki yıllık sözleşme imzalayan Messi, yıllık 35 milyon euro kazanmıştır. PSG ile ilk sezonunda, Ligue 1, Coupe de France, Trophée des Champions ve CONMEBOL-UEFA Cup of Champions gibi kupaları kazanmıştır. Ancak, Şampiyonlar Ligi’nde yarı finalde Chelsea’ye elenmiştir. Messi, PSG ile ikinci sezonunda da başarılı bir performans sergilemiş, Ligue 1 ve Leagues Cup şampiyonluğu yaşamıştır. Ancak, Şampiyonlar Ligi’nde yine yarı finalde Manchester City’ye elenmiştir. Messi, 2023 yılında, PSG ile sözleşmesini uzatmamış ve ABD’nin Inter Miami kulübüne transfer olmuştur. Inter Miami ile iki yıllık sözleşme imzalayan Messi, yıllık 70 milyon dolar kazanmıştır. Inter Miami ile ilk sezonunda, MLS, US Open Cup ve Leagues Cup gibi kupaları kazanmıştır. Ayrıca, 2022 yılında, Arjantin milli takımıyla Dünya Kupası şampiyonluğu yaşamıştır. Messi, futbol tarihinin en çok sevilen ve en çok hayranlık duyulan futbolcularından biridir.

2. Pele

Pele, Brezilyalı futbolcudur. 1940 yılında Minas Gerais’te dünyaya gelmiştir. Futbola Santos kulübünde başlamış, daha sonra New York Cosmos kulübünde oynamıştır. Brezilya milli takımı ile 1958, 1962 ve 1970 Dünya Kupası’nı kazanmıştır. 1958 Dünya Kupası’nda 17 yaşında gol kralı olmuştur. Pele, forvet pozisyonunda oynamış, teknik, güçlü, yaratıcı ve golcü bir oyuncu olarak tanınmıştır. Sol ve sağ ayağıyla, kafa vuruşlarıyla, uzak mesafeden ve yakın mesafeden gol atan bir futbolcuydu. Pele, futbol tarihinin en çok gol atan ve en çok saygı duyulan futbolcularından biridir. FIFA tarafından yılın futbolcusu seçildiği 1970 yılı da dahil olmak üzere birçok ödül ve unvan kazanmıştır.

1. Dünyanın En İyi Futbolcusu Kimdir?

Bu listeye göre, dünyanın en iyi futbolcusu Pele’dir. Ancak, bu listeyi oluştururken kullandığımız kriterler, herkesin katılmayabileceği veya tam olarak yansıtmayabileceği subjektif ve tartışmalı kriterlerdir. Futbol, bir takım oyunudur ve bireysel performanslar, takım arkadaşları, rakipler, antrenörler, hakemler, taraftarlar, medya, iklim, saha, kurallar, taktikler, teknoloji, moda, siyaset, kültür, tarih ve daha pek çok faktörden etkilenir. Bu yüzden, dünyanın en iyi futbolcusu kimdir sorusunun kesin bir cevabı yoktur, ancak herkesin kendi görüşü, tercihi ve tutkusu vardır. Bu makale, sadece bir liste denemesidir ve sizin de kendi listenizi yapmanızı teşvik eder. Futbolu sevmek ve keyif almak için, en iyi futbolcuyu seçmek gerekmez, ama en sevdiğiniz futbolcuyu seçebilirsiniz. Futbol, dünyanın en güzel oyunudur ve herkesin kendi zevkine göre yaşayabileceği bir oyundur.