Toplumun temel taşı olan “Aile” kurumunun sağlam temeller üzerine inşa edilmesi, aile içi sağlıklı iletişimin sürdürülmesi, huzurun sağlanması ve aile bütünlüğünün korunması kapsamında kurulacak Gaziantep Aile Akademisi için hazırlanan protokol, Gaziantep Valiliği Fuaye Alanı’nda düzenlenen törenle imzalandı.

İşleyişi ve çalışmasıyla Türkiye’de bir ilk olacak ve 26 Aralık 2023 Salı günü açılışı yapılacak akademi, bünyesinde vereceği hizmetlerle çeşitli nedenlerle aile içi çatışmalarla karşı karşıya kalan bireylerin sorunlarını çözmeye yönelik faaliyetler yapacak, danışmanlık ve rehberlik hizmeti verecek. Merkez danışanlarına, ücretsiz hizmetlerinin yanı sıra paydaşlarla beraber eğitimler verecek, hukuki danışmanlık sağlayacak.  

 

AİLE AKADEMİSİ GAZİANTEP MODELİ İLE ÇALIŞACAK

 

Gaziantep Modeli ile bütün kurumların katkısıyla hizmet verecek sistemde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Gaziantep Barosu, Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sanko Üniversitesi, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, GAGEV ile ortak çalışacak. 

 

ŞAHİN: AİLE GÜÇLENDİKÇE BİREY DE MİLLET DE GÜÇLENİYOR

 

Protokol imza töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Gaziantep’te göreve gelir gelmez projeyi sahiplendiğini belirttiği Vali Kemal Çeber’e verdiği tüm destekler için teşekkür ederek konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Biz büyük bir milletiz. Bizi biz yapan değerler var. Biz ne ana ne de ataerkil bir toplumuz biz aileerkil bir toplumuz. Aile denilen kurum üzüntüde sığınacağımız bir liman sevincimizi paylaşacağımız kurum. Aile güçlendikçe birey de millet de güçleniyor. En son bunu asrın felaketinde yaşadık. Ne kadar güçlü bir millet olduğumuz yine ispatlandı ve aile değerlerimizin en zor zamanda nasıl bizi koruyup kolladığını, en az zararla buradan nasıl çıkacağımızı bize gösterdi.”

 

BİZ YENİ NESİL BELEDİYECİLİKTE AİLEYİ, İNSANI MERKEZE ALAN BİR BAKIŞ AÇISIYLA ÇALIŞIYORUZ

 

Başkan Şahin ayrıca aile ile toplumun korunması ve güçlenmesi için bilimsel yaklaşımın gerekliliğine değinerek şunları söyledi:

“Akademide uygulanan bu model Türkiye’de ilk defa burada uygulanıyor. Önce biz bunu GASMEK bünyesinde başlattık. Gördük ki küçük bir dokunuş aileyi derleyip topluyor. Bilimsel yaklaşıldı, hocalarımızla çalışıldı. Yuvalar devam ettiği, mutlu aileler sürdükçe mutlu millet, mutlu şehir oluyoruz. Bu küçük dokunuşun ne kadar güçlü olduğunu görünce çok daha güçlendirilmiş bir protokole dönüştü. Biz yeni nesil belediyecilikte aileyi, insanı merkeze alan bir bakış açısıyla çalışıyoruz. Mutlu yuvalar çoğaldıkça güçlü adımlarla millet olarak yola devam edeceğiz.”

ÇEBER: PROJEDE BULUNAN KAMU KURUMLARI OLARAK HEPİMİZ BUNU ÇOK ÖNEMSİYORUZ

 

Gaziantep Valisi Kemal Çeber ise törende yaptığı konuşmada imzaların Türkiye’ye konuda önderlik edeceği için önemli olduğunu ifade eden bir konuşma yaptı: 

“Gaziantep’te bir ilk yaşanıyor. Yapılan ön çalışmalarda, yapılacak işler ve hedefleri düşündüğümüzde ülkeye önderlik edecek çalışmanın imzalarını Gaziantep atacak. Öncesinde yapılan bu çalışmayı protokole dönüştürerek önemli bir adım atıyoruz. ‘Devlet büyük bir aile, aile küçük bir devlettir.’ Her ikisini güçlü temeller üzerine yerleştirdiğinizde, inşa ettiğinizde çok sağlam bir toplumunuz ve güzel bir geleceğiniz olur. Dünya üzerinde özel ve güçlü bir millet, her zaman var olan örnek bir devlet olma unsurunun temeli aile kurumumuzdur. Projede bulunan kamu kurumları olarak hepimiz bunu çok önemsiyoruz.”

Konuşmaların ardından protokol, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şehmuz Demir tarafından imzalandı.

...