2023 yılında 180 ülkeye gerçekleştirdikleri 2 milyar 752 milyon 497 bin dolarlık halı ihracatıyla dikkat çeken halı ihracatçıları GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan Başkanlığında İstanbul’da düzenlenen Halı Sektör Kurulu toplantısının ardından TİM Başkanı Mustafa Gültepe ile de bir araya gelerek halı sektöründe yaşanan sorunların çözümü ve sektörün gelişmesi yönünde karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. 

TİM Halı Sektör Kurulu Başkan Vekili Zeynal Abidin Kaplan başkanlığında İstanbul’da toplanan Halı Sektör Kurulu, 2024 yılıyla ilgili yol haritasını ve gündemi değerlendirdi. Toplantıda 2023 yılı ihracat rakamlarıyla 2024 yılının ilk ayında Türkiye genelinde gerçekleştirilen ihracat rakamları ve sektörün sorunları masaya yatırıldı. Toplantının ardından sektör kurulu üyeleri TİM Başkanı Mustafa Gültepe’yle de bir araya gelerek sektörde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Ziyarette TİM Başkan vekili ve GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci’de yer aldı. TİM Başkanı Mustafa Gültepe, halı sektörünün Türkiye için en önemli sektörler arasında yer aldığını ifade ederek Aralık 2023’te İstanbul’da gerçekleştirilen CFE Halı ve Yer Kaplamaları Fuarını büyük bir başarı ile organize etmeleri sebebiyle sektör temsilcilerini kutladı. Toplantı sonrası bir değerlendirme yapan TİM Sektör Kurulu Başkan Vekili Zeynal Abidin Kaplan makine halısı üretiminin merkezi olan Gaziantep’in bu özelliğini sürdürebilmesi için yaşanan bazı sıkıntıların giderilmesi gerektiğini ifade ederek “Sektörümüzün sorunlarını TİM Başkanımız Mustafa Gültepe ile karşılıklı istişare ettik. Başkanımız sorunlarımızın çözümü için gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti. Elbette ülkemiz için büyük önem taşıyan halı sektörünün dünya liderliğini sürdürmesi bu sektörle sağlanan büyük istihdam için olduğu gibi ülke ekonomisi içinde büyük önem taşıyor. TİM Başkanımız Sayın Mustafa Gültepe’ye sorunlarımızı içeren bir dosya verdik. Çözüm için ortak hareket edeceğiz” dedi. 

2023’te 180 ülkeye halı ihraç eden Türk halıcıları 2024’te hedef büyütüyor

2024 yılında yeni Pazar arayışlarının süreceğini de ifade eden TİM Başkan Vekili Zeynal Abidin Kaplan yaptığı değerlendirmede “Sektörümüz toplam 180 ülkeye 2023 yılını 2 milyar 752 milyon 497 bin dolarlık ihracatla kapattı. Bu rakamın 1 milyar 865 milyon 287 bin dolarlık kısmı Gaziantepli halı ihracatçıları tarafından elde edildi. 2024 yılının ilk ayında ise Türkiye genelinden 239 milyon 190 bin dolarlık halı ihracatına imza atılırken bölgemizden bu süreçte 166 milyon 261 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Sektörümüz 2024 yılında yoğun bir şekilde belirlenen hedef ülkelere yönelik tanıtım çalışmalarını sürdürecektir. Hedef ülke olarak belirlediğimiz ülkelere yönelik ticaret heyetlerimiz sürekli tanıtım ve yeni pazar arayışları için gerçekleştirilecek projelerle adeta dünyayı dolaşacaktır. Hedefimiz yeni pazarlarda ürünlerimizi hak ettiği fiyatlarla satarak ülkemize yüksek katma değer sağlarken üretim ve ihracattaki liderliğimizi korumaktır” dedi. 

Halı İhracatçılarının Gözü Uzak Ülkelerde 

Makine halısında dünya halı üretiminin merkezi konumundaki Türkiye’de üretilen makine halıları 2023 yılında 180 ülkeye pazarlanırken halı ihracatçıları uzak ülke hedefleri kapsamında çalışmalar yürüterek bu ülkelerdeki pazar paylarını arttırmayı hedefliyor. Bu kapsamda bir değerlendirme yapan Başkan Zeynal Abidin Kaplan “GAİB olarak 2024 yılının ilk ticaret heyetini 25 Şubat-2 Mart tarihleri arasında Hindistan’a yönelik olarak gerçekleştireceğiz. Ardından Moritanya ve Senagal’e yönelik yine büyük bir ticaret heyeti düzenleyerek Batı Afrika’daki halı ihracatımızı arttırmayı planlıyoruz. Uzak ülkeler kapsamında Japonya’ya yönelik bir ticaret heyeti organizasyonumuz da bulunmaktadır. Bu ülkeler gerek nüfusları gerekse halı kullanım kapasiteleriyle sektörümüz için gelecekte en büyük pazarlar arasında yerini alacaktır” dedi.