Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, görevden dönen Ticaret Müşavirleri ve Ataşeleri bölgede faaliyet gösteren üye firmalar ile bir araya getirdi. Üyelerin ilgili ülkelerdeki dış ticaret mevzuatı, potansiyel ihracat sektörleri ve iş yapış şekilleriyle ilgili doğrudan fikir sahibi olmaları amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe ilgi büyüktü.

Etkinlikte Birlik üyesi firmalara hedef pazarlarda daha önce görev yapan Ticaret Müşavirleri ve Ataşeleri tarafından ilgili bölgelerin tüketim alışkanlıkları, en çok talep gören ürünleri, ticaret mevzuatları ve pazar olanakları hakkında detaylı bilgiler verildi. Gün boyunca süren etkinlik kapsamında 83 ihracatçı firma toplamda 284 adet birebir görüşme gerçekleştirerek ihracat potansiyeli hakkında merak ettiklerini Rusya Federasyonu, Çin, Gürcistan, Hindistan, Malezya, Macaristan, İran, Belçika ve Ürdün Ticaret Müşavirlerine sorma fırsatı yakaladı. 

Programa ilişkin düşüncelerini ifade eden Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci “Ticaret Bakanlığımız ülkemizi şehir şehir dolaşarak ihracatçılarımızın mevcut dış ticaret rakamlarını daha da ileriye taşımaları için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinliklerden bir tanesi de Birliğimizin hizmet binasında gerçekleştirildi, kıymetli Müşavirlerimiz üyelerimize yönelik hedef pazarlara ilişkin çok değerli bilgiler ve sunumlar paylaşmak suretiyle mevcut ihracat potansiyelimizi daha ileriye taşıma konusunda önemli katkılar sağlamışlardır. Tüm üyelerimize hayırlı olmasını ve verilen bilgilerin satışlara yansımasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri 2022 yılında Rusya Federasyonu, Çin, Gürcistan, Hindistan, Malezya, Macaristan, İran, Belçika ve Ürdün’e toplamda 960 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu yılın ilk 11 ayında ise söz konusu ülkelere toplam 867 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirilirken ilk sırada 308 Milyon Dolar ile İran yer aldı. Düzenlenen etkinlikler bu rakamın daha da artırılması hedefleniyor. 

Inooster ve Ipekyol Group, KOZA Projesi ile 5. EX Awards Turkey'de Birinci Oldu! Inooster ve Ipekyol Group, KOZA Projesi ile 5. EX Awards Turkey'de Birinci Oldu!

Editör: Haber Merkezi