Su tüketmenin bilinmeyen bazı faydaları şunlardır:

Enerji verir

Kasların %75’i, kemiklerin %22’si ve kanın %83’ü su ile doludur. Susuz kaldığında vücut bölümleri yeterince işlev göremez ve bu da enerji eksikliği, bitkinlik ve yorgunluk ile ilişkilidir.

Kalp sağlığını korur

Kasların en sıkı ve ağır çalışanı olarak tam hızlı çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Susuz kalınınca kanı kalınlaştırır ve bu durumda kalbin daha fazla çalışması gerekir. Eğer kalbiniz zayıfsa ilerleyen yıllarda ciddi kalp problemleri meydana gelebilir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Vücut susuz kaldığı zaman yağ hücrelerinin yıkılması güçleşir. Bu açıdan diyet yapanlar yeterince su tüketmezlerse kilo vermeleri zor hale gelir.

Baş ağrısını azaltır

Baş ağrısı vücudun susuz kaldığının bir sinyali olabilir ve su içtikçe ağrı geçmeye başlar. Yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetler de vücudun susuz kaldığının göstergesidir.

Cildi canlandırır

Su tüketimi temiz bir cilt oluşumunu sağlar. Kuru cilde nem sağlar. Akne belirtilerinin azaltılmasına faydalı olur. Su vücuttan toksinlerin atımına yardımcıdır, vücudu bakteri ve gereksiz materyallerden arındırır.

Böbrek sağlığı için faydalıdır

Su tüketimi böbrek sağlığı için de oldukça önemlidir. Yeterli miktarda su tüketimi böbreklerdeki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca böbrek taşı oluşma riskini azaltır.

20 YILDIR BERABER YAŞADIĞI GÖZLÜKLERİNDEN KURTULDU 20 YILDIR BERABER YAŞADIĞI GÖZLÜKLERİNDEN KURTULDU

Kabızlığa iyi gelir

Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekleyen su, düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmeye yardımcı olarak kabızlığı önler.

Unutmayın, su tüketmek sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Günde en az 8 bardak su tüketmeye özen gösterin.

Editör: Haber Merkezi