Küresel pazarda yer almak isteyen kadın girişimcilerin birçok zorlukla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren MegaMerchant İş Geliştirme Lideri Ece Eğridere Gür, "İhracat süreçlerinde bilgi ve deneyim eksikliği birçok satıcının başarı yolculuklarını yarıda bırakmalarına sebep oluyor. İhracat yapmak isteyen kadın girişimcilerin önündeki engelleri kaldırıyoruz" dedi.

MegaMerchant,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü özel bir buluşmayla kutladı. Sektörüne yön veren kadın girişimcilerin bir araya geldiği etkinlik 5 Mart Salı günü  “Üreten Kadınları Destekliyoruz” başlığı altında Ortaköy House Cafe’de gerçekleştirildi.

Gerçekleşen etkinlikte, MegaMerchant'ın küresel pazar yerlerine taşıdığı ve başarılarına ortak olduğu birçok marka yer aldı. Taole Lingerie, Cream Co., The Purest Solutions, Erdem İç Giyim, Pep Cubes ve Bilge Öztürk gibi markaların kurucuları ve yöneticileri, deneyimlerini paylaşmak için basın mensuplarıyla bir araya geldiler. MegaMerchant desteği ile küresel pazar yerlerine korkusuzca adım atan kadın girişimciler, uluslararası alanda elde ettikleri başarıları paylaştılar. Etkinlik alanında kendi ürünlerini de sergileyerek, gelecek dönem hedeflerini anlattılar.

Yapılan araştırmalar, küresel pazarda yer alan Türk markalarının yalnızca yüzde 3'ünün düzenli olarak sipariş aldığını gösteriyor. Bu karamsar tablonun nedenleri arasında, E-ihracata başlarken gereken yatırım ihtiyacı, anlaşılması zor platform algoritmaları, pazar analizi, yerelleştirme ve ürün seçimi gibi karmaşık süreçler yer alıyor.

Türkiye'de şu anda 10 bine yakın kadın ihracatçı bulunuyor. Ancak bu rakam, toplam ihracatçıların yüzde 5'ini bile oluşturmuyor. Başarılarını küresel pazara taşımak isteyen markalar için uçtan uca E-ihracat ortağı olan MegaMerchant, kadın girişimcilerin yeteneklerini ekonomik değere dönüştürmelerine destek oluyor. Satıcıların önündeki tüm karmaşık e-ihracat süreçlerini kaldırarak kadın girişimciler için E-ihracat dünyasında daha kapsayıcı bir geleceğin kapılarını aralıyor.

Yaman Alpata: “Kadın girişimcilerin önündeki engelleri kaldırıyoruz.”

Türkiye'nin ilk E-ihracat Konsorsiyumu olan MegaMerchant, kadın girişimcilerin yüzde 70'e varan yeni nesil E-ihracat desteklerinden hemen faydalanmalarını sağlıyor. Bu sayede, markalar pazara giriş harcamalarında, komisyon ve reklam  harcamalarında, fulfillment  harcamalarında, depolama  harcamalarında ve pazaryeri  entegrasyon harcamalarında ciddi ölçekten tasarruf sağlıyorlar.

Etkinliğin başında, MegaMerchant Kurucu ve CEO'su Yaman Alpata, kadın girişimcilerin küresel pazarda başarılı olabilmek için birçok zorluğun üstesinden gelmek zorunda olduklarını vurguladı. Alpata, "Hazır ve güçlü satıcı hesaplarımız sayesinde kadın girişimcilerimiz, yurt dışında şirket kurma zorunluluğu olmadan, sıfır yatırım ile hızlı bir şekilde satışa başlayabiliyorlar. Ayrıca, Türkiye'nin yanı sıra İngiltere, ABD ve Almanya'da kurulu şirketlerimizle finansal, hukuki ve regülatif süreçlere tam uyum sağlama imkanı sunuyoruz. Uçtan uca entegrasyon ağımız sayesinde, pazar yerleri ile stok, fiyat, sipariş, listeleme ve ürün içerik entegrasyonunu kolayca sağlıyoruz. Ayrıca, yurt dışı fulfillment ve kargo şirketleri ile de entegrasyonumuz bulunuyor. Türkiye'nin ilk E-ihracat Konsorsiyumu olarak, iş ortaklarımızın yüzde 70'e varan yeni nesil E-ihracat desteklerinden hemen faydalanmalarını sağlıyoruz." dedi.

Ece Eğridere Gür: “Kadın ihracatçıların sayısını artıracağız.”

E-ihracat dünyasının, estetik görsel zevk, detay odaklılık, duyarlı pazarlama yaklaşımı gibi özellikleri ile daha fazla kadına ihtiyaç duyduğunu vurgulayan MegaMerchant İş Geliştirme Lideri Ece Eğridere Gür, "Dünya Kadınlar Günü'nü resmi olarak 8 Mart'ta kutlasak da, aslında biz, tüm zorlu süreçlerde yanlarında durduğumuz kadın girişimcilerimizin global alanda elde ettikleri başarıları sık sık kutluyoruz. Günümüzde, kadınların E-ticaret ve E-ihracat dünyasındaki rolleri giderek artıyor. MegaMerchant olarak, bu artışı desteklemek ve daha da ivmelenmesini sağlamak, önceliklerimiz arasında yer alıyor. Kadınların iş dünyasındaki rolünün daha da artması gerektiğine inanıyor ve kadınlar tarafından daha çok defa yazılacak başarı hikâyeleri olduğunu biliyoruz. Tüm E-ihracat çözümlerimiz ve desteğimiz ile kadın ihracatçıların sayısını artırmaya devam edeceğiz" dedi.

MegaMerchant Hakkında

Türkçe ‘mega tüccar’ anlamına gelen MegaMerchant, üreticilerin, markaların ve perakendecilerin yurt dışı pazarlarda E-ihracat süreçlerini kolay, hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirmeleri için kuruldu. Trendyol, Hepsiburada, Alibaba gibi yerel ve global E-ihracat platformlarında üst düzey yöneticilik yapan Yaman Alpata ve bu alanda deneyimli bir ekip tarafından faaliyete geçirilen MegaMerchant, son teknolojiyi uzman insan kaynağı ile birleştirerek, markaların global başarı hikâyelerini yazıyor. MegaMerchant'ın kurduğu hazır E-ihracat altyapısı ile markaların, hesap açmaya, şirket kurmaya, muhasebe tutmaya ve VAT numarası almaya gerek kalmadan; karışık lojistik süreçlerine, dil engeline, regülatif süreçlere takılmadan, ek yatırım ihtiyacı olmadan Amazon, Ebay, Walmart, Otto gibi 20’den fazla global pazaryeri üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde satışa açılır. Türkiye, İngiltere, Amerika ve Almanya’da depo ve ofisleri bulunan MegaMerchant, Türk markalarının ürünlerini global pazaryerinde satabilmesi için depolama, reklam ve marka yönetiminden lojistik süreçlerine dek uçtan uca entegre bir E-ihracat platformu sunuyor. Ticaret Bakanlığı’ndan Türkiye’nin ilk E-ihracat Konsorsiyumu statüsünü kazanan MegaMerchant ile çalışan markalar, bir haftadan kısa bir sürede satışa başlayabiliyor, reklam ve lojistik masraflarında %70’e varan yeni nesil E-ihracat teşviklerinden kolayca faydalanabiliyor.