Şehitkamil Belediyesi, Şehitkamil Halk Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı iş birliği sonucunda ilçedeki yetişkin kadınlara yönelik okuma-yazma kursu açmaya devam ediyor. Şehitkamil Belediyesi bünyesinde hizmet veren 20 aile merkezlerinde açılan kurslara 257 yetişkin kadın başvurdu ve okuma-yazma kursundaki eğitimlerine başladılar. Açılan kurslarda sadece okuma-yazma değil, matematik bilgisi de veriliyor.

BAŞKAN YILMAZ, CİNDERESİ VE KAYAÖNÜ MAHALLESİ SAKİNLERİYLE BULUŞTU BAŞKAN YILMAZ, CİNDERESİ VE KAYAÖNÜ MAHALLESİ SAKİNLERİYLE BULUŞTU

Selahattin Eyyubi Aile Merkezi’nde açılan okuma-yazma kursunda 15 kursiyer, eğitimlerden yararlanıyor ve okuma-yazmayı öğreniyorlar. Kursiyerler, 1. kademe eğitimden sonra, okuryazarlık belgesi almaya hak kazanıyor, daha sonra 2. kademe eğitimleriyle birlikte ilkokul mezunu oluyorlar. Okuma-yazma bilmedikleri dönemde özellikle hastanede ve ulaşımda çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden kursiyerler, artık sorun yaşamayacakları için çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

KURSİYERLERİMİZ, ALMIŞ OLDUKLARI EĞİTİMLERDEN MEMNUNLAR

Eğitimler hakkında bilgiler veren Selahattin Eyyubi Aile Merkezi Okuma-Yazma Öğretmeni Zehra Özdemir, “Kursiyerlerimize, haftanın 5 günü olmak üzere sabah 10:00 ile 12:00 arasında okuma-yazma eğitimi veriyoruz. Okuma-yazma bilmeyen 20 yaşından 60 yaşına kadar tüm kursiyerlerimize okuma-yazma öğretiyoruz. Burada kursiyerlerimize 1. kademe eğitimden başlayarak, 2 kademe eğitimleri veriyoruz. 1. kademe eğitimlerinin ardından okuryazarlık belgesini alıyorlar. 2. kademede ilkokul mezunu oluyorlar. Daha sonra bu belgeyle ortaokula kayıt yaptırabiliyorlar. Kursiyerlerimiz gerçekten burada almış oldukları eğitimlerden memnunlar. Şu an kursiyerlerimiz, harfleri öğrendiler, sayıları öğrendiler. İlerleyen zamanda, tamamen okuma ve yazmayı çözecekler. Onların mutlu olması bizleri de mutlu ediyor. Okuma-yazma öğrenmek isteyen tüm kadınlarımızı da kursumuza bekliyoruz” şeklinde konuştu.

GERÇEKTEN OKUMAK ÇOK GÜZEL BİR ŞEY

Okumanın yaşının olmadığını dile getiren kursiyerlerden Beşire Özcan, “Ben, 4 çocuk annesiyim. Okumanın hiçbir zaman yaşı yoktur. Okuma-yazma bilmeden önce çok sıkıntı yaşıyordum. Okuma-yazma bilmediğim için TC kimlik numaramı dahi bilmiyordum. Minibüse bile vatandaşların yardımlarıyla biniyordum. Hastaneye gittiğimde bile insanlara sora sora gidiyordum. Bu yüzden aklıma koydum. Allah, bu kursu açanlardan razı olsun. Gerçekten okumak çok güzel bir şey. Allah, hocamızdan razı olsun, bize her şeyi öğretiyor. Okuma-yazmayı çözdüm. Artık hiçbir şekilde sıkıntı yaşamıyorum. İnşallah diplomamı aldıktan sonra da en büyük hayalim olan ehliyeti almak istiyorum. Bizlere bu hizmeti sunan Şehitkamil Belediyemize ve buradaki hocalarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi