Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024 üretim yılı için Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının 1 Eylül 2023 tarihinde başladığını ve 02 Ocak 2024 tarihinde sona ereceğini duyurdu. Çiftçiler, ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerini Şubat ayı içerisinde güncelleyebilecekler.

İHA'LARA KESİNTİSİZ İLETİŞİM İHA'LARA KESİNTİSİZ İLETİŞİM

ÇKS başvuruları e-Devlet üzerinden veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine giderek yapılabilmektedir. ÇKS’ye ilk defa kayıt olacak çiftçiler, ziraat odalarından aldıkları Çiftçi Belgesi ile birlikte başvuruda bulunabilirler. ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilerimiz ise e-Devlet Kapısı üzerinden başvuru işlemlerini kolayca yapabilirler.

ÇKS başvurularının yanı sıra, Bakanlık tarafından yayımlanan “Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik” ile de ürünlerin arz ve talep miktarı, stratejik ürünlerde arz güvenliği, ülke ihtiyacına göre asgari ve azami üretim miktarları gibi konularda planlama yapılması amaçlanmakta. Bu planlama ile kaynak kullanımında optimizasyon, verimlilik ve tarımsal hasılada artış, üreticilerimizin pazarlama sorunu yaşamaması, refah düzeylerinin yükselmesi ve iklim değişikliği dikkate alınarak doğal kaynaklarımızın sürdürülebilir kullanımı sağlanacak.

Tarım il müdürü Mehmet Karayılan, çiftçilerimizin tarımsal desteklemelerden yararlanma konusunda mağduriyet yaşamamaları için 02 Ocak 2024’e kadar ÇKS başvurularını yapmaları gerektiğini belirtti. Karayılan, ÇKS başvuruları ve tarımsal üretim planlaması hakkında daha fazla bilgi için Bakanlığın resmi web sitesini ziyaret edebileceklerini söyledi.

Editör: Haber Merkezi