Türkiye’deki en hızlı internet kimde? Ortalama hız ne?

Speedtest’in 2023 Türkiye verilerine göre, mobil ve sabit internet hızlarında belirgin bir ilerleme kaydedilmediği görülüyor. Mobil internet hızı dünya sıralamasında 69. sırada, ortalama 36,10 Mbps olarak belirlendi. Sabit internet hızı ise dünya sıralamasında 109. sırada, ortalama 39,78 Mbps olarak kaydedildi.

Turkcell, Türkiye’de en hızlı mobil interneti sunan marka olarak öne çıkıyor, ortalama indirme hızı 56,73 Mbps.shıftdelete.nete yer alan habere göre Turk Telekom ve Vodafone ise sırasıyla 30,78 Mbps ve 20,36 Mbps hızlarla gelmekte. Turkcell’deki hızda bir düşüş gözlemlenirken, Turk Telekom ve Vodafone’da bir artış mevcut.

Sabit internet sağlayıcıları arasında ise TurkNet, en yüksek indirme hızı ve en düşük gecikme süresiyle lider konumda. TurkNet kullanıcılarının ortalama indirme hızı 66,57 Mbps olarak kaydedildi. TurkNet’i sırasıyla Türksat Kablo, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone takip ediyor.

Özetle, mobil ve sabit internet hızlarında Türkiye’de belirgin bir ilerleme kaydedilmemiş gibi görünüyor, ancak Turkcell ve TurkNet gibi sağlayıcılar hala yüksek hızlar ve performans sunmaya devam ediyorlar.