Uzay robotları firması Astrobotic tarafından yapılan açıklamada, NASA’nın Ay’a gönderdiği Peregrine uzay aracının tahrik sisteminde meydana gelen sorunun ardından Ay’a yumuşak iniş yapma şansının olmadığı bildirildi.

NASA tarafından Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) girişimi çerçevesinde dün Vulcan Centaur roketi ile fırlatılan Peregrine uzay aracının Ay’a yumuşak iniş yapma şansının olmadığı bildirildi. Uzay robotları firması Astrobotic tarafından yapılan açıklamada, Peregrine uzay aracının 32 saattir çalıştığı belirtilerek, “Yakıt sızıntısı göz önüne alındığında ne yazık ki Ay’a yumuşak iniş şansı yok. Ancak aracı bir uzay aracı olarak kullanmaya devam etmek için hala yeterli yakıtımız var. Ekip tahminlerini güncelledi ve şu anda yaklaşık 40 saat içinde yakıtın tükenmesini bekliyoruz” denildi.

Açıklamada, ekibin, Peregrine’nin operasyonel ömrünü uzatmanın yollarını bulmak için çalışmaya devam ettiği belirtildi.

Deepfake: Gerçeği ve sahtesi nasıl ayırt edilir Deepfake: Gerçeği ve sahtesi nasıl ayırt edilir

Uzay aracının tahrik sisteminde sorun meydana gelmişti

Dün Peregrine’nin Güneş’e doğru yeniden konumlandırılması sırasında tahrik sisteminde arıza meydana geldiği ve itici yakıtta kritik bir kayba yol açtığı aktarılmış, uzay aracının Ay’a yumuşak iniş yapamayabileceği ifade edilmişti.

Peregrine’nin 23 Şubat’ta Ay yüzeyi hakkında veri toplamayı amaçlayan 20 faydalı yük ile Ay’a iniş yapması planlanıyordu. ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan dün yerel saatle 02.18’de Vulcan roketiyle başarılı şekilde fırlatılan Peregrine uzay aracı, NASA’nın 1972 yılından bu yana ilk Ay misyonu olma özelliği taşıyor.

Kaynak: iha